Fundacja Instytut Studiów Wschodnich z radością prezentuje raport autorstwa Khrystyny Vlodek i Oleha Vysochana pt. „Analiza relacji polsko-ukraińskich za prezydentury Wołodymyra Zełeńskiego: polityka, gospodarka, bezpieczeństwo, perspektywy rozwoju„. Współpraca polsko-ukraińska sięga początku ukraińskiej niepodległości. Od tego czasu Polska i Ukraina aktywnie współpracują w różnych dziedzinach gospodarki, infrastruktury, energetyki, bezpieczeństwa. Aktywność kontaktów biznesowych sprawiła, że Polska została największym partnerem handlowym Ukrainy. Współpraca odbywa się również na innych płaszczyznach – politycznej samorządowej, naukowej. Państwa wspólnie realizują dużą liczbę projektów transgranicznych i kulturalnych. Poza tym, łączą je głębokie więzi społeczne i międzyludzkie. Pod koniec kadencji Petra Poroszenki, kryzys w relacjach polsko-ukraińskich przekroczył ramy historyczne i wywierał wpływ na całą agendę współpracy dwustronnej.
Po wygranych przez Wołodymyra Zełeńskiego wyborach prezydenckich na Ukrainie, relacje polsko-ukraińskie w dużym stopniu się ociepliły.
Współpraca polsko-ukraińska sięga początku ukraińskiej niepodległości. Od tego czasu Polska i Ukraina aktywnie współpracują w różnych dziedzinach gospodarki, infrastruktury, energetyki, bezpieczeństwa. Aktywność kontaktów biznesowych sprawiła, że Polska została największym partnerem handlowym Ukrainy. Współpraca odbywa się również na innych płaszczyznach – politycznej, samorządowej, naukowej. Państwa wspólnie realizują dużą liczbę projektów transgranicznych i kulturalnych. Poza tym, łączą je głębokie więzi społeczne i międzyludzkie.
Pod koniec kadencji Petra Poroszenki, kryzys w relacjach polsko-ukraińskich przekroczył ramy historyczne i wywierał wpływ na całą agendę współpracy dwustronnej. Po wygranych przez Wołodymyra Zełeńskiego wyborach prezydenckich na Ukrainie, relacje polsko-ukraińskie w dużym stopniu się ociepliły.